RCP0603B1K80GS3
Mfr.Part #
RCP0603B1K80GS3
Description
RES SMD 1.8K OHM 2% 1.5W 0603
Max Power Dissipation :
3.9W
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Length :
1.6002mm
Power (Watts) :
1.5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
1.8kOhms
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Datasheets
RCP0603B1K80GS3
Vishay / Dale RCP0603B1K80GS3
RCP Series, Thick Film, 1.8kOhms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C