RCP0603B1K80GS2
Mfr.Part #
RCP0603B1K80GS2
Description
RES SMD 1.8K OHM 2% 1.5W 0603
Length :
1.6002mm
Max Power Dissipation :
3.9W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
1.5W
Resistance :
1.8kOhms
Tolerance :
±2%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Max Operating Temperature :
155°C
Datasheets
RCP0603B1K80GS2
Vishay / Dale RCP0603B1K80GS2
RCP Series, Thick Film, 1.8kOhms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C