RCP0603B1K30GEA
Mfr.Part #
RCP0603B1K30GEA
Description
RES SMD 1.3K OHM 2% 1.5W 0603
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Power (Watts) :
1.5W
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
1.6002mm
Resistance :
1.3kOhms
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
3.9W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP0603B1K30GEA
Vishay / Dale RCP0603B1K30GEA
RCP Series, Thick Film, 1.3kOhms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C