RCP0603B15R0GTP
Mfr.Part #
RCP0603B15R0GTP
Description
RES SMD 15 OHM 2% 1.5W 0603
Resistance :
15Ohms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
1.5W
Max Power Dissipation :
3.9W
Length :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Height :
584.2μm
Supplier Device Package :
Width :
812.8μm
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
RCP0603B15R0GTP
Vishay / Dale RCP0603B15R0GTP
RCP Series, Thick Film, 15Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C