RCP0603B130RGS6
Mfr.Part #
RCP0603B130RGS6
Description
RES SMD 130 OHM 2% 1.5W 0603
Resistance :
130Ohms
Feature :
Moisture Resistant
Length :
1.6002mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Published :
Tolerance :
±2%
Height :
584.2μm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
3.9W
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
1.5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
812.8μm
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Datasheets
RCP0603B130RGS6
Vishay / Dale RCP0603B130RGS6
RCP Series, Thick Film, 130Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C