RCP0603B12R0GET
Mfr.Part #
RCP0603B12R0GET
Description
RES SMD 12 OHM 2% 1.5W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
812.8μm
Tolerance :
±2%
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1.5W
Supplier Device Package :
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
11 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
12Ohms
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Length :
1.6002mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
RCP
Height :
584.2μm
Max Power Dissipation :
3.9W
Datasheets
RCP0603B12R0GET
Vishay / Dale RCP0603B12R0GET
RCP Series, Thick Film, 12Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C