RCP0603B120RJED
Mfr.Part #
RCP0603B120RJED
Description
RES SMD 120 OHM 5% 1.5W 0603
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Length :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Height :
584.2μm
Width :
812.8μm
Max Power Dissipation :
3.9W
Power (Watts) :
1.5W
Resistance :
120Ohms
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCP0603B120RJED
Vishay / Dale RCP0603B120RJED
RCP Series, Thick Film, 120Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C