RCP0603B11R0JEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0603B11R0JEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11 OHM 5% 1.5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
RCP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
1.6002mm
Resistance :
11Ohms
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%
Feature :
Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Height :
584.2μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Composition :
Thick Film
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Max Power Dissipation :
3.9W
Factory Lead Time :
9 Weeks
Published :
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Width :
812.8μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
1.5W
Datasheets
RCP0603B11R0JEA
Vishay / Dale RCP0603B11R0JEA
RCP Series, Thick Film, 11Ohms, 1.5W, ±5%, -65°C~155°C