RCP0603B11R0GEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0603B11R0GEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 11 OHM 2% 1.5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Series :
RCP
Tolerance :
±2%
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Height :
584.2μm
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
3.9W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
11Ohms
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Feature :
Moisture Resistant
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Length :
1.6002mm
Width :
812.8μm
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Composition :
Thick Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power (Watts) :
1.5W
Number of Terminations :
2
Datasheets
RCP0603B11R0GEB
Vishay / Dale RCP0603B11R0GEB
RCP Series, Thick Film, 11Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C