RCP0603B110RGED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0603B110RGED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110 OHM 2% 1.5W 0603
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
1.5W
Composition :
Thick Film
Feature :
Moisture Resistant
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.023 0.58mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RCP
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Supplier Device Package :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Resistance :
110Ohms
Datasheets
RCP0603B110RGED
Vishay / Dale RCP0603B110RGED
RCP Series, Thick Film, 110Ohms, 1.5W, ±2%, -65°C~155°C