RCP0505W75R0JED
Mfr.Part #
RCP0505W75R0JED
Description
RES SMD 75 OHM 5% 1.4W 0505
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
75Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Width :
1.27mm
Length :
1.397mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Power (Watts) :
1.4W
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCP0505W75R0JED
Vishay / Dale RCP0505W75R0JED
RCP Series, Thick Film, 75Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C