RCP0505W68R0GED
Mfr.Part #
RCP0505W68R0GED
Description
RES SMD 68 OHM 2% 1.4W 0505
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±2%
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
5W
Width :
1.27mm
Power (Watts) :
1.4W
Length :
1.397mm
Resistance :
68Ohms
Datasheets
RCP0505W68R0GED
Vishay / Dale RCP0505W68R0GED
RCP Series, Thick Film, 68Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C