RCP0505W50R0GED
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0505W50R0GED
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0505 (1412 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 50 OHM 2% 1.4W 0505
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Width :
1.27mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Feature :
Moisture Resistant
Tolerance :
±2%
Length :
1.397mm
Max Power Dissipation :
5W
Power (Watts) :
1.4W
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
RCP
Composition :
Thick Film
Resistance :
50Ohms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Package / Case :
0505 (1412 Metric)
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Height :
635μm
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Datasheets
RCP0505W50R0GED
Vishay / Dale RCP0505W50R0GED
RCP Series, Thick Film, 50Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C