RCP0505W470RGWB
Mfr.Part #
RCP0505W470RGWB
Description
RES SMD 470 OHM 2% 1.4W 0505
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
470Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
1.4W
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tray
Width :
1.27mm
Length :
1.397mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP0505W470RGWB
Vishay / Dale RCP0505W470RGWB
RCP Series, Thick Film, 470Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C