RCP0505W43R0JS6
Mfr.Part #
RCP0505W43R0JS6
Description
RES SMD 43 OHM 5% 1.4W 0505
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
43Ohms
Length :
1.397mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
1.4W
Width :
1.27mm
Max Power Dissipation :
5W
Factory Lead Time :
9 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RCP0505W43R0JS6
Vishay / Dale RCP0505W43R0JS6
RCP Series, Thick Film, 43Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C