RCP0505W390RGS3
Mfr.Part #
RCP0505W390RGS3
Description
RES SMD 390 OHM 2% 1.4W 0505
Length :
1.397mm
Power (Watts) :
1.4W
Resistance :
390Ohms
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Max Power Dissipation :
5W
Width :
1.27mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RCP0505W390RGS3
Vishay / Dale RCP0505W390RGS3
RCP Series, Thick Film, 390Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C