RCP0505W300RJED
Mfr.Part #
RCP0505W300RJED
Description
RES SMD 300 OHM 5% 1.4W 0505
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Supplier Device Package :
Length :
1.397mm
Max Power Dissipation :
5W
Power (Watts) :
1.4W
Resistance :
300Ohms
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±5%
Published :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
1.27mm
Datasheets
RCP0505W300RJED
Vishay / Dale RCP0505W300RJED
RCP Series, Thick Film, 300Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C