RCP0505W240RGS6
Mfr.Part #
RCP0505W240RGS6
Description
RES SMD 240 OHM 2% 1.4W 0505
Resistance :
240Ohms
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Power Dissipation :
5W
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Length :
1.397mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
1.4W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.27mm
Supplier Device Package :
Datasheets
RCP0505W240RGS6
Vishay / Dale RCP0505W240RGS6
RCP Series, Thick Film, 240Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C