RCP0505W200RGEA
Mfr.Part #
RCP0505W200RGEA
Description
RES SMD 200 OHM 2% 1.4W 0505
Length :
1.397mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Power Dissipation :
5W
Tolerance :
±2%
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Resistance :
200Ohms
Max Operating Temperature :
155°C
Supplier Device Package :
Width :
1.27mm
Power (Watts) :
1.4W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Datasheets
RCP0505W200RGEA
Vishay / Dale RCP0505W200RGEA
RCP Series, Thick Film, 200Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C