RCP0505W1K60JWB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0505W1K60JWB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0505 (1412 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.6K OHM 5% 1.4W 0505
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
11 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
5W
Resistance :
1.6kOhms
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Height :
635μm
Length :
1.397mm
Number of Terminations :
2
Series :
RCP
Feature :
Moisture Resistant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Package / Case :
0505 (1412 Metric)
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Power (Watts) :
1.4W
Composition :
Thick Film
Published :
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Supplier Device Package :
Width :
1.27mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCP0505W1K60JWB
Vishay / Dale RCP0505W1K60JWB
RCP Series, Thick Film, 1.6kOhms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C