RCP0505W1K50GWB
Mfr.Part #
RCP0505W1K50GWB
Description
RES SMD 1.5K OHM 2% 1.4W 0505
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Resistance :
1.5kOhms
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.397mm
Power (Watts) :
1.4W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Width :
1.27mm
Max Power Dissipation :
5W
Packaging :
Tray
Datasheets
RCP0505W1K50GWB
Vishay / Dale RCP0505W1K50GWB
RCP Series, Thick Film, 1.5kOhms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C