RCP0505W160RGWB
Mfr.Part #
RCP0505W160RGWB
Description
RES SMD 160 OHM 2% 1.4W 0505
Chip Resistor - Surface Mount
Features :
Moisture Resistant
Brand :
Amphenol Positronic
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Product Category :
D-Sub Mixed Contact Connectors
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.055 L x 0.050 W (1.40mm x 1.27mm)
Power (Watts) :
1.4W
Failure Rate :
Subcategory :
D-Sub Connectors
Positronic
Operating Temperature :
-65°C ~ 155°C
Resistance :
160 Ohms
Product Type :
Mixed Contact D-Sub Connectors
Packaging :
Tray
Height - Seated (Max) :
0.025 (0.64mm)
Datasheets
RCP0505W160RGWB
Vishay / Dale RCP0505W160RGWB
RCP Series, Thick Film, 160 Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C ~ 155°C