RCP0505W12R0JED
Mfr.Part #
RCP0505W12R0JED
Description
RES SMD 12 OHM 5% 1.4W 0505
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Max Power Dissipation :
5W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-65°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.397mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Width :
1.27mm
Power (Watts) :
1.4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
12Ohms
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCP0505W12R0JED
Vishay / Dale RCP0505W12R0JED
RCP Series, Thick Film, 12Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C