RCP0505W100RJEA
Mfr.Part #
RCP0505W100RJEA
Description
RES SMD 100 OHM 5% 1.4W 0505
Max Operating Temperature :
155°C
Power (Watts) :
1.4W
Resistance :
100Ohms
Length :
1.397mm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Max Power Dissipation :
5W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Datasheets
RCP0505W100RJEA
Vishay / Dale RCP0505W100RJEA
RCP Series, Thick Film, 100Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C