RCP0505B560RGS6
Mfr.Part #
RCP0505B560RGS6
Description
RES SMD 560 OHM 2% 1.4W 0505
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Power (Watts) :
1.4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Width :
1.27mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Max Operating Temperature :
155°C
Length :
1.397mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
5W
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
9 Weeks
Resistance :
560Ohms
Tolerance :
±2%
Datasheets
RCP0505B560RGS6
Vishay / Dale RCP0505B560RGS6
RCP Series, Thick Film, 560Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C