RCP0505B39R0JWB
Mfr.Part #
RCP0505B39R0JWB
Description
RES SMD 39 OHM 5% 1.4W 0505
Tolerance :
±5%
Length :
1.397mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
5W
Width :
1.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Packaging :
Tray
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Power (Watts) :
1.4W
Resistance :
39Ohms
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Datasheets
RCP0505B39R0JWB
Vishay / Dale RCP0505B39R0JWB
RCP Series, Thick Film, 39Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C