RCP0505B1K60GEA
Mfr.Part #
RCP0505B1K60GEA
Description
RES SMD 1.6K OHM 2% 1.4W 0505
Width :
1.27mm
Max Power Dissipation :
5W
Length :
1.397mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Published :
Power (Watts) :
1.4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±2%
Max Operating Temperature :
155°C
Resistance :
1.6kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
RCP0505B1K60GEA
Vishay / Dale RCP0505B1K60GEA
RCP Series, Thick Film, 1.6kOhms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C