RCP0505B1K30GWB
Mfr.Part #
RCP0505B1K30GWB
Description
RES SMD 1.3K OHM 2% 1.4W 0505
Resistance :
1.3kOhms
Max Operating Temperature :
155°C
Published :
Factory Lead Time :
11 Weeks
Packaging :
Tray
Length :
1.397mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
1.4W
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Width :
1.27mm
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
5W
Datasheets
RCP0505B1K30GWB
Vishay / Dale RCP0505B1K30GWB
RCP Series, Thick Film, 1.3kOhms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C