RCP0505B1K30GS6
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0505B1K30GS6
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0505 (1412 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.3K OHM 2% 1.4W 0505
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Width :
1.27mm
Published :
Length :
1.397mm
Height :
635μm
Resistance :
1.3kOhms
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
RCP
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Feature :
Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
5W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Power (Watts) :
1.4W
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Tolerance :
±2%
Package / Case :
0505 (1412 Metric)
Datasheets
RCP0505B1K30GS6
Vishay / Dale RCP0505B1K30GS6
RCP Series, Thick Film, 1.3kOhms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C