RCP0505B180RJET
Mfr.Part #
RCP0505B180RJET
Description
RES SMD 180 OHM 5% 1.4W 0505
Packaging :
Tray
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Published :
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Power (Watts) :
1.4W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Length :
1.397mm
Width :
1.27mm
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Resistance :
180Ohms
Tolerance :
±5%
Datasheets
RCP0505B180RJET
Vishay / Dale RCP0505B180RJET
RCP Series, Thick Film, 180Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C