RCP0505B180RGEB
Mfr.Part #
RCP0505B180RGEB
Description
RES SMD 180 OHM 2% 1.4W 0505
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Resistance :
180Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±2%
Power (Watts) :
1.4W
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
RCP
Width :
1.27mm
Number of Terminations :
2
Length :
1.397mm
Max Power Dissipation :
5W
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Datasheets
RCP0505B180RGEB
Vishay / Dale RCP0505B180RGEB
RCP Series, Thick Film, 180Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C