RCP0505B16R0GWB
Mfr.Part #
RCP0505B16R0GWB
Description
RES SMD 16 OHM 2% 1.4W 0505
Max Operating Temperature :
155°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Length :
1.397mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Resistance :
16Ohms
Packaging :
Tray
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Power (Watts) :
1.4W
Tolerance :
±2%
Max Power Dissipation :
5W
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Factory Lead Time :
11 Weeks
Width :
1.27mm
Datasheets
RCP0505B16R0GWB
Vishay / Dale RCP0505B16R0GWB
RCP Series, Thick Film, 16Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C