RCP0505B13R0GS3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0505B13R0GS3
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0505 (1412 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 13 OHM 2% 1.4W 0505
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
635μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Package / Case :
0505 (1412 Metric)
Power (Watts) :
1.4W
Series :
RCP
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
5W
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Composition :
Thick Film
Resistance :
13Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Feature :
Moisture Resistant
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Tolerance :
±2%
Datasheets
RCP0505B13R0GS3
Vishay / Dale RCP0505B13R0GS3
RCP Series, Thick Film, 13Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C