RCP0505B12R0JET
Mfr.Part #
RCP0505B12R0JET
Description
RES SMD 12 OHM 5% 1.4W 0505
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Length :
1.397mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Max Power Dissipation :
5W
Width :
1.27mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power (Watts) :
1.4W
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tray
Resistance :
12Ohms
Published :
Datasheets
RCP0505B12R0JET
Vishay / Dale RCP0505B12R0JET
RCP Series, Thick Film, 12Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C