RCP0505B12R0GEA
Mfr.Part #
RCP0505B12R0GEA
Description
RES SMD 12 OHM 2% 1.4W 0505
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
1.4W
Tolerance :
±2%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Width :
1.27mm
Factory Lead Time :
9 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
1.397mm
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Resistance :
12Ohms
Max Power Dissipation :
5W
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Datasheets
RCP0505B12R0GEA
Vishay / Dale RCP0505B12R0GEA
RCP Series, Thick Film, 12Ohms, 1.4W, ±2%, -65°C~155°C