RCP0505B110RJET
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCP0505B110RJET
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
0505 (1412 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES SMD 110 OHM 5% 1.4W 0505
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.025 0.64mm
Factory Lead Time :
11 Weeks
Power (Watts) :
1.4W
Height :
635μm
Number of Terminations :
2
Feature :
Moisture Resistant
Length :
1.397mm
Resistance :
110Ohms
Tolerance :
±5%
Max Power Dissipation :
5W
Max Operating Temperature :
155°C
Package / Case :
0505 (1412 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-65°C~155°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Composition :
Thick Film
Width :
1.27mm
Published :
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.055Lx0.050W 1.40mmx1.27mm
Series :
RCP
Datasheets
RCP0505B110RJET
Vishay / Dale RCP0505B110RJET
RCP Series, Thick Film, 110Ohms, 1.4W, ±5%, -65°C~155°C