RCL12258K20FKEG
Mfr.Part #
RCL12258K20FKEG
Description
RES SMD 8.2K OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
155°C
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
12 Weeks
Power (Watts) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
2W
Case Code (Metric) :
Max Power Dissipation :
2W
ROHS3 Compliant
Length :
3.2004mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Resistance :
8.2kOhms
Width :
6.3mm
Datasheets
RCL12258K20FKEG
Vishay / Dale RCL12258K20FKEG
RCL Series, Thick Film, 8.2kOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C