RCL1225715RFKEG
Mfr.Part #
RCL1225715RFKEG
Description
RES SMD 715 OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Case Code (Metric) :
Construction :
Chip
RCL
Published :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
200V
Resistance :
715Ohm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
889μm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Datasheets
RCL1225715RFKEG
Vishay / Dale RCL1225715RFKEG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 715Ohm, ±1%, -55°C~155°C