RCL12255K11FKEG
Mfr.Part #
RCL12255K11FKEG
Description
RES SMD 5.11K OHM 2W 2512 WIDE
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
155°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Ratings :
AEC-Q200
Power (Watts) :
2W
Resistance :
5.11kOhms
Power Rating :
2W
Voltage - Rated :
200V
Length :
3.2004mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
6.2992mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RCL12255K11FKEG
Vishay / Dale RCL12255K11FKEG
RCL Series, Thick Film, 5.11kOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C