RCL1225560KFKEG
Mfr.Part #
RCL1225560KFKEG
Description
RES SMD 560K OHM 2W 2512 WIDE
Power Rating :
2W
Ratings :
AEC-Q200
Min Operating Temperature :
-55°C
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
889μm
Power (Watts) :
2W
Resistance :
560kOhms
Feature :
Automotive AEC-Q200
Length :
3.2004mm
Max Power Dissipation :
2W
Composition :
Thick Film
Width :
6.2992mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Max Operating Temperature :
155°C
Series :
RCL
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Published :
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
RCL1225560KFKEG
Vishay / Dale RCL1225560KFKEG
RCL Series, Thick Film, 560kOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C