RCL1225442RFKEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL1225442RFKEG
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet
Download
Description
RES SMD 442 OHM 2W 2512 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Feature :
Surface Mount
Voltage - Rated :
200V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
2W
Case Code (Metric) :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
2W
Surface Mount :
yes
Construction :
Chip
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Ratings :
AEC-Q200
Reach Compliance Code :
Unknown
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
442Ohm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Series :
RCL
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
889μm
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
RCL1225442RFKEG
Vishay / Dale RCL1225442RFKEG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 442Ohm, ±1%, -55°C~155°C