RCL12253K90FKEG
Mfr.Part #
RCL12253K90FKEG
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES SMD 3.9K OHM 2W 2512 WIDE
AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Height :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
3.9kohm
Published :
Voltage - Rated :
200V
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
2W
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Case Code (Metric) :
Power Rating :
2W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Datasheets
RCL12253K90FKEG
Vishay / Dale RCL12253K90FKEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 3.9kOhm, ±1%, -55°C~155°C