RCL12253K09FKEG
Mfr.Part #
RCL12253K09FKEG
Description
RES SMD 3.09K OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Supplier Device Package :
2
Termination :
SMD/SMT
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
155°C
RCL
Min Operating Temperature :
-55°C
Resistance :
3.09kOhms
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power (Watts) :
2W
Voltage - Rated :
200V
Power Rating :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Tape and Reel (TR)
Length :
3.2004mm
Width :
6.3mm
Datasheets
RCL12253K09FKEG
Vishay / Dale RCL12253K09FKEG
RCL Series, Thick Film, 3.09kOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C