RCL12252K40JNEG
Mfr.Part #
RCL12252K40JNEG
Description
RES SMD 2.4K OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
2W
AEC-Q200
Termination :
SMD/SMT
Mounting Feature :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
yes
Automotive AEC-Q200
Reach Compliance Code :
Unknown
Tolerance :
±5%
Resistance :
2.4kohm
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Voltage - Rated :
200V
Construction :
Chip
Datasheets
RCL12252K40JNEG
Vishay / Dale RCL12252K40JNEG
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RCL Series, Thick Film, 2.4kOhm, ±5%, -55°C~155°C