RCL1225294KFKEG
Mfr.Part #
RCL1225294KFKEG
Description
RES SMD 294K OHM 2W 2512 WIDE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
2W
Width :
6.3mm
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
155°C
RCL
Length :
3.2004mm
Supplier Device Package :
Max Power Dissipation :
2W
Resistance :
294kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
AEC-Q200
Power (Watts) :
2W
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Datasheets
RCL1225294KFKEG
Vishay / Dale RCL1225294KFKEG
RCL Series, Thick Film, 294kOhms, 2W, ±1%, -55°C~155°C