RCL122528R7FKEG
Mfr.Part #
RCL122528R7FKEG
Description
RES SMD 28.7 OHM 2W 2512 WIDE
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Max Power Dissipation :
2W
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
2W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Thick Film
Max Operating Temperature :
155°C
Tolerance :
±1%
Supplier Device Package :
Voltage - Rated :
200V
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Power Rating :
2W
Width :
6.2992mm
Series :
RCL
Length :
3.2004mm
Resistance :
28.7Ohms
Datasheets
RCL122528R7FKEG
Vishay / Dale RCL122528R7FKEG
RCL Series, Thick Film, 28.7Ohms, 2W, ±1%, -55°C~155°C