RCL12251R43FKEG
Mfr.Part #
RCL12251R43FKEG
Description
RES SMD 1.43 OHM 2W 2512 WIDE
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±1%
Power Rating :
2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Published :
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Automotive AEC-Q200
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
1.43Ohm
Reach Compliance Code :
Unknown
Max Power Dissipation :
2W
Height :
889μm
RCL
Construction :
Chip
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
200V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
RCL12251R43FKEG
Vishay / Dale RCL12251R43FKEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 1.43Ohm, ±1%, -55°C~155°C