RCL12251R13FKEG
Mfr.Part #
RCL12251R13FKEG
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES SMD 1.13 OHM 2W 2512 WIDE
Thick Film
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Max Power Dissipation :
2W
Reach Compliance Code :
Unknown
Power Rating :
2W
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Construction :
Chip
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
200V
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Resistance :
1.13Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
889μm
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
RCL12251R13FKEG
Vishay / Dale RCL12251R13FKEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 1.13Ohm, ±1%, -55°C~155°C