RCL12251K50JNEG
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RCL12251K50JNEG
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Datasheet
Download
Description
RES SMD 1.5K OHM 2W 2512 WIDE
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Height :
750μm
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Composition :
Thick Film
Tolerance :
±5%
Feature :
Automotive AEC-Q200
Series :
RCL
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
6.3mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Ratings :
AEC-Q200
Packaging :
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package :
Max Operating Temperature :
155°C
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Resistance :
1.5kOhms
Power Rating :
2W
Length :
3.2mm
Power (Watts) :
2W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
200V
Datasheets
RCL12251K50JNEG
Vishay / Dale RCL12251K50JNEG
RCL Series, Thick Film, 1.5kOhms, 2W, ±5%, -55°C~155°C