RCL122516K9FKEG
Mfr.Part #
RCL122516K9FKEG
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Description
RES SMD 16.9K OHM 2W 2512 WIDE
Chip Resistor - Surface Mount
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.031 0.80mm
Termination :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Size / Dimension :
0.126Lx0.248W 3.20mmx6.30mm
Resistance :
16.9kOhm
Published :
Height :
889μm
Power Rating :
2W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Max Power Dissipation :
2W
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Construction :
Chip
ROHS3 Compliant
Reach Compliance Code :
Unknown
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, BLISTER, 7 INCH
Tolerance :
±1%
Datasheets
RCL122516K9FKEG
Vishay / Dale RCL122516K9FKEG
FIXED RESISTOR RCL Series, Thick Film, 16.9kOhm, ±1%, -55°C~155°C